ESPORT SCHEDULE

DREAMHACK SCHEDULE
FESTIVAL
MAIN STAGE
ESPORT
COSPLAY
SPEEDRUN
FAN ZONE

Note: All times are Central European Time . The schedule are subject of change and DreamHack may change, delete, or update it at any time and without prior notice. Please check back to get the latest version prior to the event.

COUNTER-STRIKE:GLOBAL OFFENSIVE

THURSDAY 26 NOVEMBER
12:30 – Pre show
13:00 – Group A – Match 1
14:30 – Group A – Match 2
16:00 – Group A – Winners Match
17:30 – Group B – Match 1
19:00 – Group B – Match 2
20:30 – Group B – Winners Match

FRIDAY 27 NOVEMBER
11:30 – Pre Show
12:00 – Group A – Losers Match – BO3
15:00 – Group B – Losers Match – BO3

18:00 – Group A – Final Match – BO3
21:00 – Group B – Final Match – BO3

SATURDAY 28 NOVEMBER
13:30 – Pre Show
14:00 – Semifinal 1 – BO3
17:00 – Semifinal 2 – BO3
20:30 – Grand Final Pre Show
21:05 – Grand Final – BO3

STARCRAFT II:LEGACY OF THE VOID

THURSDAY 26 NOVEMBER
11:45 – Preshow
12:00 – Match 1 – Group A & B
13:00 – Match 2 – Group A & B
14:00 – Match 3 – Group A & B
15:00 – Match 4 – Group A & B
16:00 – Match 5 – Group A & B
18:00 – Match 1 – Group C & D
19:00 – Match 2 – Group C & D
20:00 – Match 3 – Group C & D
21:00 – Match 4 – Group C & D
22:00 – Match 5 – Group C & D

FRIDAY 27 NOVEMBER
11:00 – Loser Bracket Round 1 – Match 1 – BO5
12:15 – Loser Bracket Round 1 – Match 2 – BO5
13:30 – Loser Bracket Round 1 – Match 3 – BO5
14:45 – Loser Bracket Round 1 – Match 4 – BO5
16:30 – Loser Bracket Round 2 – Match 1 – BO5
17:45 – Loser Bracket Round 2 – Match 2 – BO5
19:15 – Winner Bracket – Round 1 – Match 1 – BO5
20:30 – Winner Bracket – Round 1 – Match 2 – BO5

SATURDAY 28 NOVEMBER
13:45 – Preshow
14:00 – Loser Bracket Round 3 – Match 1 – BO5
15:30 – Loser Bracket Round 3 – Match 2 – BO5
17:00 – Winner Bracket Final – BO5
18:30 – Loser Bracket Round 4 – BO5
20:00 – Loser Bracket Final – BO5
21:30 – Grand Final – BO7

DOTA 2

THURSDAY 26 NOVEMBER
13:30 – Preshow
14:00 – Match A – Russia Vega Squadron vs Russia Empire – BO1
15:15 – Match B – europe 4 Clover & Lepricon vs europe Monkey Freedom Fighters – BO1
16:30 – Match C – Winner of Match A&B – BO3
19:00 – Match D – Loser of Match A&B – BO3
21:30 – Match E – Loser of Match C vs Winner of Match D – BO3

FRIDAY 27 NOVEMBER
13:30 – Preshow
14:00 – Match F – Sweden Alliance vs Winner of Match E – BO3
16:30 – Match G – europe OG vs Winner of Match C – BO3
19:00 – Match H – Loser of Match F&G – BO3
21:30 – Match I – Winner of Match F&G – BO3

SATURDAY 28 NOVEMBER
13:30 – Preshow
14:00 – Match J – Winner of Match H vs Loser of Match I – BO5
18:30 – Grand Final – Winner of Match I&J – BO5

HEARTHSTONE

THURSDAY 26 NOVEMBER
11:15 – Preshow
11:30 – Round 1
13:15 – Round 2
15:00 – Round 3
16:45 – Round 4
18:30 – Round 5
20:15 Round 6
22:00 Round 7

FRIDAY 27 NOVEMBER
11:15 – Preshow
11:30 – Round 8
13:15 – Round 9
15:00 – Tiebreakers
16:30 – Bracket Draw
16:45 – RO16 Match 1 & 2
18:15 – RO16 Match 3 & 4
19:45 – RO16 Match 5 & 6
21:15 – RO16 Match 7
22:45 – RO16 Match 8

SATURDAY 28 NOVEMBER
12:30 – Preshow
12:45 – RO8 Match 1
14:15 – RO8 Match 2
15:45 – RO8 Match 3
17:15 – RO8 Match 4
18:45 – Semifinal 1
20:15 – Semifinal 2
21:45 – Grand Finals

Super Smash Bros. Melee

THURSDAY 26 NOVEMBER
14:00 – Teams Wave 1 start
16:30 – Teams Wave 2 start
20:00 – Teams bracket top 32 up to top 4
22:00 – Projected end of top 32

FRIDAY 27 NOVEMBER
14:00 – Singles Wave 1 start
16:15 – Singles Wave 2 start
18:30 – Singles Wave 3 start
20:45 – Singles Wave 4 start
23:00 – Projected end of Singles Pools

SATURDAY 28 NOVEMBER
14:00 – Singles bracket top 64 up to top 8
17:30 – Projected end of top 64
19:00 – Teams top 4 start
20:15 – Teams top 4 ends
20:30 – Singles top 8 start
23:00 – Singles top 8 ends

ULTRA STREET FIGHTER IV

SATURDAY 28 NOVEMBER
09:00 – Tournament area opens, player confirmation starts
10:45 – Player confirmation closes
11:00 – Group stage 1:1 – Groups A-P
13:00 – Group stage 1:2 – Groups J-F2
15:00 – Group Stage 2 – Groups A-P
17:00 – Double Elimination Round Of 32
23:00 – Top 4 – Grand Final

LEAGUE OF LEGENDS

THURSDAY 26 NOVEMBER

FRIDAY 27 NOVEMBER

SATURDAY 28 NOVEMBER

HEROES OF THE STORM

THURSDAY 26 NOVEMBER
11:45 – Preshow
12:00 – Group A – Match 1
13:30 – Group A – Match 2
15:00 – Group A – Match 3
16:30 – Group A – Match 4
18:00 – Group B – Match 1
19:30 – Group B – Match 2
21:00 – Group B – Match 3
22:30 – Group B – Match 4

FRIDAY 27 NOVEMBER
13:15 – Preshow
13:30 – Group A – Decider Match
15:00 – Group B – Decider Match
16:45 – Semifinal 1
18:35 – Semifinal 2
20:30 – Grand Final

Sitemap & Miscelleanous