Dreamhack news

News > esport > FULL ESPORT SCHEDULE

THE FULL ESPORT SCHEDULE IN ONE PLACE

DreamHack Winter 2016 is just around the corner and with its bounty of esports content, we are here to help you make sense of it. A full schedule with each event, on a single page! Truly we are living in the best of times. All times are in CET, and estimates that may see change in the broadcast.

You can find more about who to see at DreamHack Winter including streamers, personalities, and a list of players!

DreamHack zowie Open counter-strike: global offensive

Thursday, 24th of November
12:10 – Show start
12:30 – dignitas vs. Kinguin
14:00 – Cloud9 vs. Renegades
16:00 – DreamHack Winter 2016 opening ceremony
16:30 – GODSENT vs. FlipSid3
18:00 – OpTic Gaming vs. Gambit Gaming
19:30 – Group A – Winners Match
21:00 – Group B – Winners Match

Friday, 25th of November
11:40 – Show start
12:00 – Group A – Elimination Match
15:00 – Group B – Elimination Match
18:00 – Group A – Decider Match
21:00 – Group B – Decider Match

Saturday, 26th of November
10:30 – Show start
11:00 – Semi Final 1
14:00 – Semi Final 2
18:00 – Grand Final

Stream: dreamhack.tv
Find full details at open.dreamhack.com.

DreamHack hearthstone Grand Prix

Thursday, November 24th
11:00 – Preshow
11:15 – Swiss Round 1
12:45 – Swiss Round 2
14:15 – Swiss Round 3
15:45 – Swiss Round 4
17:15 – Swiss Round 5
18:45 – Swiss Round 6
20:15 – Swiss Round 7

Friday, November 25th
12:00 – Preshow
12:15 – Round 8
13:45 – Round 9
15:15 – Ro16, Matches 1 & 2
16:15 – Ro16, Matches 3 & 4
17:15 – Ro16, Match 5
18:15 – Ro16, Match 6
19:15 – Ro16, Match 7
20:15 – Ro16, Match 8

Saturday, November 26th
13:00 – Preshow
13:15 – Quarter Final 1
14:15 – Quarter Final 2
15:15 – Quarter Final 3
16:15 – Quarter Final 4
17:15 – Semi Final 1
18:15 – Semi Final 2
19:15 – Grand Final

Stream: dreamhack.tv
Find full details at grandprix.dreamhack.com.

ASUS ROG DreamLeague Dota 2

Friday, Nov 25
10:30 – Preshow
11:00 – ESC vs Alliance
14:00 – Imperial vs Liquid
17:00 – UB Final
20:00 – LB Semifinal

Saturday, Nov 26
11:30 – Preshow
12:00 – LB Final
16:00 – Grand Final

Stream: dreamhack.tv
Full details at dreamleague.dreamhack.com.

Overwatch Championship At DreamHack Winter

Friday, November 25th
12:00 – Group A, Opening Match 1
13:30 – Group A, Opening Match 2
15:00 – Group A, Loser’s Match
16:30 – Group A, Winner’s Match
18:00 – Group B, Opening Match 1
19:30 – Group B, Opening Match 2
21:00 – Group B, Loser’s Match
22:30 – Group B, Winner’s Match

Saturday, November 26th
13:30 – Group A Decider
15:00 – Group B Decider
16:30 – Semi Final 1
18:45 – Semi Final 2
21:00 – Grand Final

Stream: dreamhack.tv
Full details at overwatch.dreamhack.com.

FIFA 17 Ultimate Team Qualifier

Xbox One Division
Thursday 24th of November
11:00 Xbox One Division, Pool A On-site Confirmation ends
11:30 Xbox One Division, Pool A Tournament starts
17:30 Xbox One Division, Pool B On-site Confirmation ends
18:00 Xbox One Division, Pool B Tournament starts

Friday 25th of November
11:00 Xbox One Division, Pool C On-site Confirmation ends
11:30 Xbox One Division, Pool C Tournament starts
17:30 Xbox One Division, Pool D On-site Confirmation ends
18:00 Xbox One Division, Pool D Tournament starts

Saturday 26th of November
10:30 Xbox One Division, Playoff On-Site Confirmation ends
11:00 Xbox One Division, Playoff starts

Playstation 4 Division Schedule:
Thursday 24th of November
14.15 Playstation Division – Pool A On-site Confirmation ends
14.45 Playstation Division – Pool A Tournament starts
20.45 Playstation Division – Pool B On-site Confirmation ends
21.15 Playstation Division – Pool B Tournament starts

Friday 25th of November
14.15 Playstation Division – Pool A On-site Confirmation ends
14.45 Playstation Division – Pool A Tournament starts
20.45 Playstation Division – Pool B On-site Confirmation ends
21.15 Playstation Division – Pool B Tournament starts

Saturday 26th of November
10.30 Playstation Division – Playoffs On-site Confirmation ends
11.00 Playstation Division – Playoffs Tournament starts

Stream: dreamhack.tv
Find full details at fifa.dreamhack.com.

Smash Championship

Friday 25/11
12:00 – Singles Wave A – Pools A1-A8
13:45 – Singles Wave B – Pools B1-B8
15:30 – Singles Wave C – Pools C1-C8
17:15 – Singles Wave D – Pools D1-D8
19:00 – Teams Bracket

Saturday 26/11
13:00 – Singles Bracket up until top 8
16:00 – Top 8

Stream: dreamhack.tv
Full details at smash.dreamhack.com.

Nordic Championship

Thursday, November 24th
StarCraft II
11:30 – Preshow
12:00 – Semifinal 1: Snute vs Lillekanin
13:30 – Semifinal 2: Serral vs Zanster
15:00 – Grand Final: Winner vs Winner

Hearthstone
16:45 – Preshow
17:00 – Semifinal 1, Deathboose vs Janetzky
18:30 – Semifinal 2, Spartacus vs Thomerio
20:00 – Grand Final

Counter-Strike: Global Offensive
21:45 – Preshow
22:00 – Grand Final, Epsilon vs ENCE

Stream: dreamhack.tv
Find full details at nc.dreamhack.com.

Pantamera

Thursday, November 24th
16:15 – Grand Final, Iwku Gaming vs Team Ownit

Stream: dreamhack.tv
Find full details at pantameraforesporten.se.

Sitemap & Miscelleanous