Get Adobe Flash player
Featued Content

FOOD

 
KIOSKS & FOOD VENDORS

SHOPPING

 
MERCHSTORE, DREAMSTORE & SECRET SHOP

COSPLAY

 
DHS14 Cosplay Championship

Dota 2

 
ASUS ROG DreamLeague

FESTIVAL

 
DreamHack Festival

ESPORT

 
WORLD CLASS ESPORT ENTERTAINMENT

EVENT RULES

 
Event Rules and Conditions

ACCOMMODATION

 
SLEEPING HALL, HOTEL AND MORE

TRAVEL

 
TRAVEL TO DREAMHACK
News > > FESTIVAL SCHEDULE

FESTIVAL SCHEDULE

Here can you find the highlights and most important times and locations for the activities at DreamHack Summer 2014. Use the links below if you want to see more details and the full schedule for the different stages and other areas like eSports, Fan Zone, Main Stage, DreamExpo, etc

Note: All times are Central European Summer Time CEST UTC+2h. The schedule are subject of change and DreamHack may change, delete, or update it at any time and without prior notice. Please check back to get the latest version prior to the event.

- FESTIVAL SCHEDULE
- MAIN STAGE
- ESPORTS
- DREAMARENA EXTREME
- DREAMHACK FAN ZONE
- DREAMEXPO

The schedule are being updated all the time up until DreamHack Summer 2014 – Check back later for more events!

Saturday 14 June

08:00 – DreamHack Summer 2014 opens
12:00 – DreamHack Ultra Street Fighter Championship – Group Stage Starts – Street Fighter Arena
12:30 – DreamHack League of Legends Championship Group Stage Match – League of Legends Stage, Hall B
14:00 – Meet & greet with DreamHack Open Casters – Fan Zone, Lobby Syd

14:00 – ASUS ROG DreamLeague – Evil Geniuses vs. Alliance – DOTA2 Stage, Hall B
15:00 – Meet & greet Team Liquid StarCraft II – Fan Zone, Lobby Syd
15:00 – DreamHack SteelSeries CS:GO Championship Group Stage starts, Tournament Area, Hall B
15:15 – ASUS ROG DreamLeague – Mousesports vs. Fnatic – DOTA2 Stage, Hall B

16:00 – DreamHack Summer 2014 Grand Opening – Lights Out
17:00 – DreamHack Ultra Street Fighter Championship – Bracket Stage – Street Fighter Arena
18:00 – DreamHack Hearthstone Championship Group Stage starts – Tournament Area, Hall B
18:00 – Meet & Greet with Cloud 9 Dota2 Team – Logitech G Booth, DreamExpo, Hall B

21:00 – Sabaton – Main Stage, Hall D
23:00 – Athene – Main Stage, Hall D
23:00 – DreamHack Ultra Street Fighter Championship – Grand Final Top 4 – Street Fighter Arena
00:00 – Rymdkraft – Main Stage, Hall D

Sunday 15 June

02:00 – Mr Dee – Main Stage, Hall D
12:30 – DreamHack League of Legends Championship Group Stage Match – League of Legends Stage, Hall B
13:00 – ESPORTSM – League of Legends – Grand Final – DreamArena Extreme
14:00 – ASUS ROG DreamLeague – Cloud 9 vs. Game E Winner – DOTA2 Stage, Hall B

14:00 – League of Legends cosplay showcase – League of Legends, Riot Games Stage, Hall B
15:00 – Meet & greet with STAMSITE – Fan Zone, Lobby Syd
15:00 – DreamHack SteelSeries CS:GO Championship Group Stage starts, Tournament Area, Hall B
15:00 – Hypnosis show with Erik Olkiewicz – Main Stage, Hall D

16:00 – ESPORTSM – Ultra Street Fighter IV – Grand Final Top 4 – DreamArena Extreme
16:00 – Meet & greet with PhantomL0rd – Fan Zone, Lobby Syd
16:30 – ASUS ROG DreamLeague – Team Empire vs. Game C Winner – DOTA2 Stage, Hall B
17:00 – Meet & greet with sodapoppin – Fan Zone, Lobby Syd

17:00 – ESPORTSM – FIFA14 – Grand Final – DreamArena Extreme
18:00 – Meet & Greet with Team Alliance Dota2 Team – Logitech G Booth, DreamExpo, Hall B
18:00 – Smash into Pieces – Main Stage, Hall D
18:00 – ESPORTSM StarCraft II Semifinal 1 – DreamArena Extreme

18;00 – Meet & greet with Yuka – DreamMarket, DreamArena Extreme Lobby
18:00 – DreamHack Hearthstone Championship Group Stage starts – Tournament Area, Hall B
18:00 – Meet & greet with Athene – Fan Zone, Lobby Syd
19:00 – ESPORTSM StarCraft II Semifinal 2 – DreamArena Extreme

19:00 – Meet & greet with Tejbz – Fan Zone, Lobby Syd
20:00 – ESPORTSM – StarCraft II – Grand Final – DreamArena Extreme
20:30 – Christina Erring cosplay panel – League of Legends, Riot Games Stage, Hall B
21:30 – ESPORTSM – Counter-Strike:Global Offensive – Grand Final – DreamArena Extreme

22:00 – Brennan Heart – Main Stage, Hall D

Monday 16 june

10:00 – DreamHack SteelSeries CS:GO Championship Quarter Finals – Tournament Area, Hall B
13:00 – The DreamHack Komplett.se Cosplay Championship – Main Stage, Hall D
13:00 – DreamHack Hearthstone Championship Quarter Final 1 – Tournament Area, Hall B
13:30 – DreamHack League of Legends Championship Semi Final 1 – League of Legends Stage, Hall B

14:00 – Meet & greet with Swifty, Chinglish & Hotted – Fan Zone, Lobby Syd
14:00 – DreamHack Hearthstone Championship Quarter Final 2 – Tournament Area, Hall B
14:30 – DreamHack SteelSeries CS:GO Championship Semi Final 1 – Tournament Area, Hall B
15:00 – DreamHack Hearthstone Championship Quarter Final 3 – Tournament Area, Hall B
15:30 – The DreamHack Komplett.se Cosplay Championship Award Ceremony – Main Stage, Hall D

16:00 – DreamHack Hearthstone Championship Quarter Final 4 – Tournament Area, Hall B
16:00 – DreamHack Open StarCraft II – Final Show starts, DreamHack Open Stage, Hall B
16:30 – DreamHack Open StarCraft II – Quarter Final 1 – DreamHack Open Stage, Hall B
17:00 – DreamHack League of Legends Championship Semi Final 2 – League of Legends Stage, Hall B

17:30 – DreamHack Open StarCraft II – Quarter Final 2 – DreamHack Open Stage, Hall B
18:00 – DreamHack SteelSeries CS:GO Championship Semi Final 2 – Tournament Area, Hall B
18:30 – DreamHack Hearthstone Championship Semi Final 1 – DreamArena Extreme
18:30 – DreamHack Open StarCraft II – Quarter Final 3 – DreamHack Open Stage, Hall B
18:30 – DreamHack Kreativ – Sponsored By DICE – Main Stage, Hall D

18:30 – Q&A with Yaya Han & Kamui – League of Legends, Riot Games Stage, Hall B
19:00 – ASUS ROG DreamLeague Grand Final – DOTA2 Stage, Hall B
19:30 – DreamHack Hearthstone Championship Semi Final 2 – DreamArena Extreme
19:30 – DreamHack Open StarCraft II – Quarter Final 4 – DreamHack Open Stage, Hall B

20:00 – Meet & greet with Yaya Han & Kamui – Fan Zone, Lobby Syd
20:30 – DreamHack Hearthstone Championship Grand Final – DreamArena Extreme
20:30 – DreamHack Open StarCraft II – Semi Final 1 – DreamHack Open Stage, Hall B
21:00 – DreamHack League of Legends Championship Grand Final – League of Legends Stage, Hall B

21:30 – DreamHack Open StarCraft II – Semi Final 2 – DreamHack Open Stage, Hall B
22:30 – DreamHack SteelSeries CS:GO Championship Grand Final – DreamArena Extreme
23:15 – DreamHack Open StarCraft II – Grand Final – DreamHack Open Stage, Hall B
23:30 – DreamHack Kreativ Prize Ceremony – Main Stage, Hall D

Tuesday 17 june

08:00 – The network goes down
08:40 – The electricity are being cut off to the table rows
10:00 – All participants must be out of Elmia

Sitemap & Miscelleanous