Dreamhack news

News > ESPORT > DreamHack Open StarCraft II – The Groups

DreamHack Open StarCraft II – The Groups

In just 1 short day DreamHack Open 2014′s last stop at DreamHack Stockholm will be underway! Today alongside our partners, EIZO, HyperX, Razer and Monster Energy we will release the initial groups for the competition! DreamHack Open Stockholm will feature 96 players, with 32 seeded directly into the second group stage, and 64 in the initial group stage!

The official DreamHack broadcast will begin at 15:45 CEST with the second group stage live at http://www.twitch.tv/dreamhacksc2 so be sure to tune in then! The full schedule can be seen here, the first group stage will be covered exclusively by the plethora of community streams, so make sure to catch all the action there as well!

Group Stage 2 – 32 Seeded Players

Players should be in the tournament area at 15:00 to warm up, matches start at 16:00

GROUP A
EG Jaedong (Z)
Team Liquid MaNa (P)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP B
SK Telecom T1 soO (Z)
Alien Invasion Golden (Z)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP C
CMStorm Polt (T)
Millenium Dayshi (T)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP D
Team Liquid HerO (P)
Newrosoft Welmu (P)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP E
Samsung Galaxy Solar (Z)
XMG ToD (P)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP F
ROCCAT HyuN (Z)
Axiom Ryung (T)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP G
Team Liquid Snute (Z)
Team Liquid Bunny (T)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP H
SK Telecom T1 Classic (P)
Fnatic Miniraser (Z)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP I
Millenium ForGG (T)
EG HuK (P)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP J
mYinsanity Sacsri (Z)
yoeFW Leenock (Z)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP K
CJ Entus herO (P)
Grubby (P)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP L
mYinsanity Jjakji (T)
TCM Gaming TCM_YoDa (T)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP M
StarTale Life (Z)
TCM Gaming First (P)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP N
Acer MMA (T)
Team Liquid TLO (Z)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP O
Dead Pixels True (Z)
Planetkey Dynamics Oz (P)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

GROUP P
MC (P)
Alien Invasion Patience (P)
Group Stage 1 – First place
Group Stage 1 – Second place

Group Stage 1 – 64 Unseeded Players

Players should be in the tournament area at 11:00 to warm up, matches start at 12:00

GROUP A
XMG Socke (P)
RedBloods HaNfy (Z)
WAVECM Köttplockarn (Z)
JayPower (P)

GROUP B
Imaginary Gaming TargA (Z)
Thejoniz (P)
Millenium MaddeLisk (Z)
Nuit Blanche PtitDrogo (P)

GROUP C
Revolver (Z)
mYinsanity Reynor (Z)
Alpha eSport Gaming BomBur (Z)
Teamkjeks Triaz (Z)

GROUP D
EG DeMusliM (T)
Millenium MarineLorD (T)
PwF Bubbas (P)
MrBadExample (T)

GROUP E
Zanster (Z)
ROOT Gaming SolO (Z)
Team Cooler Master Ghost (P)
Goldhead (Z)

GROUP F
Team Menace ZhuGeLiang (Z)
Team Property Mekar (P)
mYinsanity PengWin (Z)
Karnage Esports Calt (T)

GROUP G
SortOf (Z)
Karnage-eSports Namshar (Z)
mYinsanity QueenE (P)
Vortex Esports Hantypen (T)

GROUP H
AT Gaming uThermal (T)
No Dice Gaming Crowbar (Z)
mYinsanity Zervas (Z)
RedBloods Ignite (P)

GROUP I
Team Property StarNaN (P)
AT Gaming Jona (Z)
mYinsanity Blysk (P)
PwF Groet (P)

GROUP J
ViBE (Z)
Team Darkstar Mafarazzo (P)
whitefenix (Z)
Leipzig eSports TheBigOne (T)

GROUP K
XMG Lilbow (P)
mYinsanity Winter (Z)
OG rainCzar (P)
Romandy Gaming BreakYa (Z)

GROUP L
Team Property MorroW (T)
AT Gaming aGaham (Z)
Livibee (Z)
Team Property Skinky (Z)

GROUP M
Team Liquid Ret (Z)
LES MilLoRd (Z)
Wanji (T)
DucK SpaceDucK (P)

GROUP N
RedBloods Lillekanin (T)
Esselta Hotspur (Z)
Team Darkstar FeMo (Z)
Tropic (Z)

GROUP O
mYinsanity Kane (Z)
Millenium DieStar (T)
We Like Cookies Gowerly (P)
Leipzig Esports Webby (Z)

GROUP P
Exile5 PiG (Z)
RedBloods SpaceMarine (P)
Team Darkstar Bloop (T)
Mellanmjölk (Z)

BUY YOUR TICKET NOW!


1 DAY TICKET FRIDAY 26 SEPTEMBER – 160 SEK + Service fee- BUY YOUR TICKET HERE!

1 DAY TICKET SATURDAY 27 SEPTEMBER – 160 SEK + Service fee – BUY YOUR TICKET HERE!

2 DAY TICKET – STANDARD – 295 SEK + Service fee – BUY YOUR TICKET HERE!

2 DAY TICKET – PARQUET – 345 SEK + Service fee – BUY YOUR TICKET HERE!

Sitemap & Miscelleanous